اخبار

سدیم فلزی فعال

سدیم یک فلز قلیایی نرم و با قدرت اکسایش بالایی است. به دلیل ماهیت بسیار واکنش پذیر آن به عنوان یک فلز خالص در طبیعت یافت نمی شود. سدیم بسیار واکنش پذیر است و فقط با آب می تواند باعث انفجار شود .
کاربرد های سدیم : از سدیم در تولید تیتانیوم ، سودامید ، سدیم سیانید ، سدیم پراکسید و سدیم هیدرید استفاده می شود. سدیم مایع به عنوان خنک کننده برای راکتورهای هسته ای استفاده شده است. بخار سدیم در چراغ های خیابان استفاده می شود و نور زرد درخشان تولید می کند. سدیم همچنین بسیاری از ترکیبات مفید را تشکیل می دهد.
بدن از سدیم برای کنترل فشار خون و حجم خون استفاده می کند. بدن شما همچنین برای کارکرد صحیح عضلات و اعصاب به سدیم نیاز دارد .
سدیم هم الکترولیت است و هم ماده معدنی. به حفظ آب (مقدار مایعات داخل و خارج سلول های بدن) و تعادل الکترولیتی بدن کمک می کند. سدیم همچنین در نحوه عملکرد اعصاب و عضلات مهم است.
چرا سدیم بسیار واکنش پذیر است؟ سدیم معمولاً با هوا کاملاً واکنش پذیر است و واکنش پذیری تابعی از رطوبت نسبی یا محتوای بخار آب موجود در هوا است. خوردگی سدیم جامد توسط اکسیژن نیز با وجود مقدار ناخالصی کمی در سدیم تسریع می شود.
چرا سدیم را ناتریوم می نامند؟ نام لاتین سدیم ، ‘natrium’ ، از یونانی “nítron” (نام سدیم کربنات) گرفته شده است. تعدادی از زبان های مدرن هنوز عنصر ناتریوم را به جای سدیم می نامند و این نام است که نماد شیمیایی آن Na ، از آن ناشی می شود .
چه چیزی سدیم را خاص می کند؟ سدیم فلزی نرم ، و بسیار واکنش پذیر و با نقطه ذوب کم است و دارای چگالی نسبی ۹۷/۰ در۲۰ درجه سانتیگراد (۶۸ درجه فارنهایت) است. از نظر تجاری ، سدیم مهم ترین فلزات قلیایی است. سدیم به سرعت با آب و همچنین با برف و یخ واکنش داده و سدیم هیدروکسید و هیدروژن تولید می کند.
آیا قهوه بر میزان سدیم تأثیر می گذارد؟ مصرف مزمن کافئین ، دفع سدیم ادرار را بدون تأثیر بر غلظت سدیم پلاسما افزایش می دهد .
چرا سدیم در نفت سفید نگهداری می شود؟ سدیم یک فلز بسیار واکنش پذیر است و با اکسیژن ، کربن دی اکسید و رطوبت موجود در هوا واکنش شدیدی نشان می دهد به طوری که حتی ممکن است باعث آتش سوزی شود. برای جلوگیری از این واکنش انفجاری ، سدیم در نفت سفید غوطه ور می شود زیرا سدیم با نفت سفید واکنش نمی دهد.
آیا بدن ما به سدیم نیاز دارد؟ بدن انسان نمی تواند بدون مقداری سدیم زندگی کند. برای انتقال تکانه های عصبی ، انقباض و آرامش فیبرهای عضلانی (از جمله در قلب و رگ های خونی) و حفظ تعادل مایعات لازم است.
سدیم مفید است یا مضر؟ اما سدیم بیش از حد در رژیم غذایی می تواند منجر به فشار خون ، بیماری قلبی و سکته شود. همچنین می تواند باعث از بین رفتن کلسیم شود ، برخی از آنها ممکن است از استخوان خارج شوند. اکثر آمریکایی ها حداقل ۵/۱ قاشق چای خوری نمک در روز یا حدود ۳۴۰۰ میلی گرم سدیم مصرف می کنند که حاوی مقدار بیش از نیاز بدن ما است.
تأثیر سدیم در بدن انسان چیست؟ سدیم یک الکترولیت ضروری است که به حفظ تعادل آب درون و اطراف سلول های شما کمک می کند. برای عملکرد مناسب عضلات و اعصاب مهم است. همچنین به حفظ سطح فشار خون پایدار کمک می کند. سدیم ناکافی در خون به عنوان هیپوناترمی نیز شناخته می شود.
سدیم ۲۴ ، چگونه در پزشکی استفاده می شود ؟ از سدیم ۲۴ به عنوان ردیاب الکترولیت برای دنبال کردن مسیری که سدیم در بدن فرد طی می کند استفاده می شود تا میزان جذب آنها در محدوده طبیعی باشد یا خیر ، در حالی که سدیم ۲۲ در تصویربرداری پزشکی هسته ای برای توموگرافی انتشار پوزیترون استفاده می شود.
چه نوع تلاشی هسته ای باعث می شود که سدیم ۲۲ به نئون ۲۲ تبدیل شود؟
سدیم -۲۲ یک ایزوتوپ ساخته بشر است و نیمه عمر آن ۲/۶ سال است. این باعث انتشار پوزیترون (β + تلاشی ) به نئون ۲۲ پایدار می شود. قسمت بسیار کمی ( ۰٫۰۶ % ) از تلاشی ها مستقیماً به حالت پایه نئون منتهی می شود.
آیا سدیم ۲۴ خطرناک است ؟ سدیم ۲۴ به عنوان یک رادیاتور بتا در صورت بلع یا تزریق مستقیم به جریان خون ، ممکن است برای حیوانات و انسان مضر باشد. با این وجود سدیم -۲۴ با طول عمر تقریباً ۱۵ ساعته ، هیچ تهدید مستقیمی برای هیچ انسان و حیوانی ندارد.
آیا سدیم ۲۲ رادیو اکتیو است ؟ سدیم دارای یک ایزوتوپ طبیعی است. هسته این ایزوتوپ شامل ۱۱ پروتون و ۱۲ نوترون است و رادیواکتیو نیست. … سدیم -۲۲ ، پایدارترین ایزوتوپ رادیواکتیو سدیم ، نیمه عمر آن۲٫۶ سال است.