اخبار

کاربرد نانو فناوری در حوزه ی آرایشی

امروزه تمایل رو به رشدی در رابطه با استفاده از نانوتکنولوژی در صنعت لوازم آرایشی مشاهده می شود به طوری که رهبران تولید کننده در این صنعت از نانوتکنولوژی در بسیاری از محصولات خود از قبیل جوان کننده ها و محصولات آرایشی شامل کرم های مختلف، مرطوب کننده ها، کرم های ضد افتاب، مراقبت کننده های بدن و مو استفاده می کنند.

مهم ترین فاکتور نانوفناوری در حوزه آرایشی مربوط به پیوستگی و ارتباط خوب نانوذرات با محصولات آرایشی است که بیشتر شامل تیتانیوم دی اکساید، زینک اکساید و فلورن می باشند. این نانوذرات که اندازه ی آن ها کمتر از ۱۰۰ نانومتر است باعث ارتقا خواص محصولات از جنبه های مختلف در ارتباط با نیاز مصرف کننده و همچنین تولید کننده می شوند. یکی دیگر از جنبه های مهم استفاده از نانوتکنولوژی در لوازم آرایشی لیپوزوم ها ، نانوکپسول ها و نانوامولسیون ها جهت انتقال کاربردی مواد و عناصر به سلول هدف هستند که دارای اهمیت زیادی می باشد. به هر حال نانوتکنولوژی همچنان به توسعه و انجام تحقیقات بیشتر برای مصارف تجاری مناسب در صنعت آرایشی نیازمند است. بعلاوه رسیدگی، توجه به سلامت و ایمنی زیستی در ارتباط با مصرف نانوذرات باید در اولویت فعالیت های تولید کنندگان در این زمینه قرار بگیرد زیرا همانند یک شمشیر دولبه، نه تنها پیشنهادهای نانوفناوری می تواند دارای منفعت هایی برای گسترش صنعت آرایشی باشد، بلکه پتانسیل قرار گرفتن در معرض نانومواد ممکن است مشکل زا باشد. عناصر و مواد ترمیمی در مقیاس نانو می توانند به شکل عمیق تری در پوست و مو نفوذ کنند و در نتیجه نتایج بهتری در مقایسه با ذرات در مقیاس میکرو داشته باشند. نانو امولسیون ها یا کپسول ها می توانند عناصر فعالی را در سلول هدف بدون تاثیر گذاری های عمیق ناخواسته حمل کنند. افزایش بیشتر در جذب عناصر درکرم های ضدافتاب و آرایشی در نهایت منجر به افزایش تاثیرگذاری آن ها می شود. جهت اطمینان داشتن از نظافت محصولات مراقبت کننده های شخصی مانند شامپو، ریش تراش، مسواک و غیره برخی اجزا همانند نانوذرات نقره دارای خاصیت آنتی باکتریال می باشند. محصولات آرایشی دارای نانوذرات در این صنعت به چند دسته زیر طبقه بندی شده اند:

۱- مراقبت کننده های پوست شامل کرم، لوسیون، سرم پوست، عصاره از بین برنده چین و چروک، پاک کننده و احیا کنده پوست، ژل صورت، ماسک صورت، اسکراب صورت، ضد آفتاب، لوسیون آفتاب، ماسک بدن، ژل سفت کننده چشم، سرم چشم، موم لب.
۲- مراقب کننده های مو نظیر ماسک مو، حالت دهنده ی مو و سرم مو
۳- ضدعفونی کننده و بهبود دهنده ها شامل ضدعمونی کننده دست و ضدعونی کننده ی آب.
۴- لوازم آرایشی : کانسیلر(پوشاننده لک صورت)، سایه چشم، خط چشم، ریمل مژه، برس رنگ، رژ لب، خط لب، برنزه کننده پوست و لاک ناخن.
۵- تجهیزات اصلاح شامل افترشیو و فوم اصلاح
۶- مراقبت کننده های شخصی شامل شامپو نرم کننده، اتو مو، بابلیس، سشوار و حالت دهنده ی مو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *