اخبار

خالص سازی آب با استفاده از چوب

باتوجه به محدود بودن منابع آبی، یکی از گزینه های تامین آب مصرفی، بازیافت و تصفیه آب های الوده است. البته بسیاری از منابع آبی نیز مثل آبهای سطحی و آبهای زیرزمینی نیز نیاز به تصفیه دارند.

Image result for ‫تصاویر خالص سازی آب‬‎

یکی از روش های تهیه آب سالم و تصویه شده، تقطیر آب است. این روش کارایی مناسبی دارد ولی نیاز به انرژی زیادی خواهد داشت. امروزه در روشهایی برای محدود کردن مصرف انرژی برای تقطیر آب و استفاده از منابعی مثل انرژی خورشید برای تبخیر آب توسعه پیدا کرده اند. برای بهبود انتقال حرارت از یک عدسی استفاده می شود تا انرژی خورشید بر روی سطح آب متمرکز شود. برای افزایش سطح تماس لازم است آب بر روی یط سطح با خلل و فرج بالا قرار بگیرد تا فرآیند تبخیر سریع تر رخ دهد و انرژی کمتری لازم باشد.

یکی از موادی که به عنوان سطح با خلل و فرج بالا می تواند استفاده شود، سطح چوب است. در تصویر زیر تصاویر میکروسکوپ الکترونی از سطح چوب های مختلف مشاهده می شود. همانطور که مشاهده می کنید، خلل و فرج بالایی مشاده می شود. وقتی یک قطعه از این چوب بروی سطح آب قرار بگیرد، و توسط یه ذره بین اشعه خورید بر روی آن متمرکز شود، خواهید دید که عملیات تبخیر سریع تر رخ خواهد داد. معمولا با اعمال شرایط خلا، شرایط تبخیر تسهیل می شود.

با این روش می توان ۱۲ کیلوگرم اب را به ازای یک متر مربع از سطح در طول یک ساعت تبخیر کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *